Kategorier
Familie Hverdag

Tvunget på ferie i tre uger af en ganske særlig grund..

Kære søde læsere,

Jeg sidder i stuen denne morgen og nyder min iskaffe. Mine tanker går til vores datter Stine som netop er landet i DK. Følelserne strømmer ind over mig, tårerne kommer frem i mine øjne, jeg er så glad for hun er hjemme igen også selvom det kun er for nogle dage.

Jeg glæder mig til i morgen vi skal ses, og samtidig planlægge vores fælles fødselsdag for familien som vi holder på mandag. Alle vores 6 døtre vil være samlet der, det betyder meget for mig. Nu får jeg tårer i øjnene igen, altså jo ældre jeg er blevet, jo mere er jeg let til tårer, ellers er det overgangsalderen der spiller ind. 😉

Vi elsker vores nye hus i Jyllinge og havde egentlig ikke tænkt os at skulle på sommerferie i år, da vi bor ved strand, havn og natur. Vi ville bare nyde vores nye hus, have og sommeren her i smukke Jyllinge, som er en lille perle for sig selv, Men….

Vores hustag skal skiftes, der er ingen vej udenom, det er over 40 år gammelt, der er et hul i taget. Huset er fra 1972, taget har ikke været skiftet siden. Vi kunne godt bo hjemme imens der kommer folk og laver et nyt tag, men det renderi og larm i tre uger det tager at lægge nyt tag, det orker vi ikke, så vi rejser væk imens.

Det bliver ordnet i vores døtres sommerferie, så de skal heldigvis ikke have fri fra skole de tre uger vi rejser. Vi har endnu ikke besluttet hvor vi skal rejse hen. Vi overvejer Spanien og samtidig også et par uger i et sommerhus vi kan leje herhjemme i Danmark, så vi ikke skal være væk fra vores hunde i alle tre uger.

Skriv gerne hvis i har forslag til hvor vi kunne rejse hen, eller kender nogen som lejer et lækkert sommerhus ud. 🙂

God dag,

Knus Sanne

121 kommentarer til “Tvunget på ferie i tre uger af en ganske særlig grund..”

Hej Sanne
I kun tage en tur til London igen eller måske en stadig i Jylland. Skagen er dejlig og Silkeborg er også en dejlige by

Hilsen Rebecca Nygård

I kunne tage en tur til Grønhøj i sommerhus som ligger i Nordjylland, vi har selv sommerhus deroppe, og man kan også leje ferielegligheder i et feriecenter deroppe. Og så ligger der en strand meget tæt på.
Kærlig hilsen Nanna

Bornholm der skal jeg selv over til september.
❤️Elsker jeres videoer og jeg er kæmpe fan❤️

Tusind tak ❤️ Ja vi elsker også Bornholm, det har vi også overvejet 😊❤️God dag 🌸

Svar

Hej Sanne. Jeg syntes helt sikkert at i skal tage til Rømø. Det er en mega dejlig og hyggelig ø hvor der både er 2 Strande og et torv hvor man kan shoppe og spidse og sådan noget ❤️❤️men kan leje et lille hus ved noget der hedder Rømø enjoy resort og der er selvfølgelig også nogle forskellige lege pladser til dine fanatiske børn😘😘

Tusind tak Celine, det lyder rigtig godt, vi har aldrig været på øen før 😊God dag 💐 ❤️

Svar

I kunne tage til Nordjylland Og bo på campingplads Og måske en tur i Fårup sommerland det er super hyggeligt
Med venligt hilsen Mathilde

Tak søde Mathilde, det vil vi overveje😊God dag 💐 ❤️

Svar

I kunne evt. Tage til Tyrkiet til Alanya på hotel smartline sunpark aramis! Det er et fantastisk hotel og ligger lige i centrum. Det er tæt på stranden, havnen og en vandpark. Hotellet har ikke pool rutschebanet men der er et andet hotel der hedder smartline sunpark garden, som man altid må gå hen på da den er med i smartline sunpark hotels! Hvis i vil flyve billigt så flyv med Spies og flyet Thomas cook, der er fantastisk mad og service+smilende stewdesser. Der ligger også en kattepark med flere 100 katte, som jeg ved malle ville elske(har selv været der) i kan altid spørge om vej dernede!
Hilsnen Simone Rasmussen!
Håber i vil kigge lidt på det!✈️
Hils pigerne<3

Tusind tak Simone, det lyder skønt og hyggeligt man kan besøge katte 🐈😍
Det vil vi overveje 😊 God dag 💐 Jeg skal nok hilse pigerne fra dig ❤️

Svar

Tak Sofie, ja vi elsker Italien. Jeg er kommet hvert år det meste af min barndom, i en by som hedder Bibione i Italien, det er en skøn by med en masse minder, så det er værd at overveje 😊God dag 💐 ❤️

Svar

I kunne tage til Tenerife eller Malta. Har selv været begge steder og der er meget flot og skønt. Kan Kmart anbefaledes🌴❤️

Tak Mathilde,
Ja der er så skønt, har været begge steder 😍☀️🌊
God dag 🌸
Knus Sanne ❤️

Svar

Hej Sanne
I kunne tage til Hvalpsund som ligger i Nordjylland, hvor jeg bor, der ved jeg at vi har mange sommerhuse som man kan leje og der er også en god campingplads i kan ligge på, hvor der er svimmingpool til pigerne, de elsker jo at bade. Campingpladsen hedder hvalpsund familie camping.

I vores by har vi også en dejlig strand ude ved hestebæk, som ligger meget tæt på campingpladsen. Og nede ved havnen i byen har vi en del spisesteder og steder hvor man kan få is. Der er også en stor legeplads.

Der er også nogle gode stier man kan gå ture på. Og i vores by har vi også noget som hedder Hessel, som er er museum, hvor man kan se dyr og se hvordan folk arbejdede for mange år siden.

I byen har vi også en rigtig fin dagli brugs, som mange folk har glæde af både turister og dem som bor i byen.

I uge 28 er der byfest i vores by, hvor der sker en masse spændene ting, kræmmermarked og optog osv.

Det er en rigtig dejlig og hyggelig by, hvor man rigtig kan slappe af.

I kan altid skrive hvis i har spørgsmål omkring hvad der sker i byen.

Mvh Sofie

Tusind tak søde Sofie❤️
Det var et godt forslag 😊
God fredag ❤️
Knus Sanne ❤️

Svar

I kunne tage på ferie smukke Nordjylland. I kunne fx:tage til Skagen, Blokhus (der er strand og Fårup sommerland ligger i nærheden) eller Djursland der ligger djurs sommerland i nærheden

Tak Mathilde, god ide 😊
God fredag ❤️
Knus Sanne ❤️

Svar

Hej Sanne hvordan skal pigerne så gå i skole når i er på fire ?
Jeg syndes at i skal tage til cybon eller granden land der er virkelig smukt og der er flot natur

Tak Mille ❤️
Vi rejser først når pigerne har sommerferie 😊
God fredag ❤️
Knus Sanne ❤️

Svar

Tak skal du have jeg syndtes at i skulle tage til Maldiverne der er meget natur og der er flot giver alt

Ja har set billeder derfra, der er Så skønt og smukt🌊☀️❤️

Svar

Hej Sanne vi har et sommer hus som vi lejer ud. Hvis i er intresert så skal i søge på
Sol og strands hjemmeside og så hybenvej 6 i Stauning.

Tusind tak, vi ser på det 😊
God fredag ❤️
Knus Sanne ❤️

Svar

I kunne tage til Italien🇮🇹 Jeg kan anbefale Union lido. Som også ligger tæt på den by du var i som barn. Og så ligger den også tæt på Venedig. På Union lido er der to pool områder med rustjebaner. Og en masse restauranter. Plus en dejlig strand. Også er der en mini Tivoli og hoppeland. Så kan man også ride på heste og stå på segboard.
Kh Signe❤️😘

Tak Julie,
Jeg har godt hørt om det, det må vi prøve en dag 😊
Knus Sanne ❤️

Svar

I kan tage til Spanien i costabrava der er en lækker kaming plads som heder el dele fin Verde der er under holnig om aftenen for malle og fia og så er der fårstilinger der har vejret en med ariel måske kommer den igen og det største bade land. Elsker jeres vidioer hilsen Anne

Tusind tak Anne,
Ja jeg kunne også godt tænke mig at komme til Spanien 😊
Knus Sanne ❤️

Svar

Hvis i gerne vi værre i Dk kan i tage til Jylland.
Bjerregård er et sommerhus område som er meget stille og hyggeligt at gå ture i og ligger langs vestkysten men heller ikke så langt fra Billund hvor der er Legoland og Lalandia hvor Amalie og Sofia helt sikkert ville nyde og være.

Håber i finder et sted at bo imens jeres tag bliver skiftet.

KH. Sofie

Tak ja helt sikkert, jeg har været der før 😊
Knus Sanne ❤️

Svar

hej – jeg vil foreslå rumænien eller kroatien det billigt og så de så venlige mennesker kender en familie der var afsted sidste år de fortalte at kroatien var stedet – håber i finder en løsning pøj pøj med taget

Hej Sanne
Jeg vil anbefalede i tager en afbudsrejse, da stort set mange gode ferie steder er udsolgt nu,
Det samme med sommerhusene og på camping pladser er meget også udsolgt, derfor kig i hele landet for der er mange gode sted at til i sommerhus og på camping.
Camping kan også give nogle gode venskab for både Sofia og Amalie, samt jer

Tak Sara,
Ja det er lige i højsæsonen hvor de fleste rejser og sommerhuse er udlejet.
Tak for forslaget om afbudsrejser, der kigger vi også 😊☀️🌊
God dag 🌸
Knus Sanne ❤️

Svar

Kretaaaa! Jeg har lige været på Kreta og det var så fedt men det var på all inclusive ferie (lidt dyrt) men fedt der var strand, pool, mini golf, aktiviteter for børnene og så var der lollo og Bernie! Jeg kan ikke huske hvad hotellet hed men det var i byen Analipsi…😊håber i får en god ferie❤️Knus fra 14 årige Mathilde som er kæmpe fan af jer og elsker at se jeres videoer😻

Tusind tak Mathilde❤️
Jeg elsker også de græske øer 😊☀️🌊
God dag 🌸
Knus Sanne ❤️

Svar

Hej jeg vil anbefale Italien eller Kroatien det er super lækkert. Vandet i Kroatien er så lækkert af svømme og dykke i og ja Italien er bare super hyggeligt❤️

Tak Laura 😊
Ja elsker også Italien☀️🌊
God dag 🌸
Knus Sanne ❤️

Svar

Hvis det skulle være i Danmark kunne i tage til en lille ø, som hedder Mors. Det er super skønt (jeg er født og opvokset der). Der er en lille by der hedder Nykøbing, hvor der er en super hyggelig gågade og en havn. På Mors er der også en vildt skøn natur😊

Tak Stine ja det ville være sjovt for pigerne 😊❤️
God dag 🌸
Knus Sanne ❤️

Svar

Hej Sanne. Jeg har været i Budapest de to sidste sommerferier, og jeg kan klart anbefale det! Selvom det jo er en storby med ingen strande, findes der et vandland der hedder “Palatinus”. Det er kæmpestort, og jeg er sikker på at pigerne ville elske det!⛲💦
-Perle

Tak Perle,
Det vil vi overveje 😊
God dag 🌸
Knus Sanne ❤️

Svar

Jeg syntes at i skulle tage til London og bo sammen med Stine PS jeg kender også en der hedder Stine og jeg kender også en der hedder Thomas det en lære på min skole og jeg kender også en der hedder Susanne fortsæt god dag❤️

Jeg synes i kunne tage til Spanien og til byen la Marina i Spanien. Det er en daglig by og billig.

Jeg syns det kunne være en god ide at rejse ned til London og bo sammen med Stine eller tage til Frankrig,Italien eller et andet varmt land❤️

Tak Augusta,
Rigtig gode forslag 😊
God dag 🌸
Knus Sanne ❤️

Svar

Hej Sanne, Thomas, Malle og Fia! 😀 Jeg sys i burde tage til rømø da jeg selv har været der og det var rigtig hyggeligt og en god by, i kunne også tage til Lalandia eller til London og bo med Stine i de tre uger kh Alberte ❤️

Hej Sanne og co😊 Først vil jeg lige nævne at min datter på 12 år ser jeres videoer dagligt, hvilket hun har gjort i årevis. Jeg har selv set med og nu hygger vi dagligt med at se jeres videoer. I er en dejlig familie , tak for I deler dette med alle os andre 😊. Vores foreslag må være fanabe Beach Tenerife ( der skal vi selv hen , dog først til september 😁). Tak for indblik i jeres dejlige familieliv. Vi nyder ihvertfald at følge med.
Kærlige hilsner Maria og Sofia 😊

Jeg syntes at i skulle tage til London og bo sammen med Stine PS jeg kender også en der hedder Stine og jeg kender også en der hedder Thomas det en lære på min skole og jeg kender også en der hedder Susanne fortsat god dag❤️

Hej Sanne i kan tage til Mallorca, som jo høre under Spanien som i gerne vil til. Jeg har selv været der, vi boede i palma Nova. Nord for hovedstaden palma. Vi rejste med bravo tours og det kan anbefales. Vores hotellet hedder globales palma Nova og det kan også anbefales

Tak Alberte, ja har hørt meget godt om det ❤️
Vi må snart beslutte os 😊❤️

Svar

Tak Mille, ja det lyder sjovt, det vil vi overveje 😊
Knus Sanne ❤️

Svar

Håber i tager til Fårup samme tid som os, hvis I gør det, for Wow det kunne være vildt at se jer! Vi skal afsted med en anden familie hvor de har en pige (laura) på 9 og jeg har en søster (Alma) på 9❤️ Vi vil alle SÅ gerne lege både med Amalie og Sofia! Selvfølgelig også Hollie, hvis Nadia, Brian og Hollie også tager med❤️ Krydser fingre🤞🏻 PS: virkelig godt arbejde!

Kære Sanne
Syndes at i skulle tage til gran-canaria, kan desværre ikke huske byen vi Bode i, men kan huske hvad vores hotel hed. Hotellet hedder tres vidas(tui) som ligger sammen med to andre hoteller. Vi Bode på et af de værelser med delt privat pool. Buffen var rigtig god også til at spise sundt.Ok tæt på hotellet ligger Palmitos Park(man kan tage en offentlig bus derhen) der er også en masse ture, hotellet er rigtige gode til at hjælpe, sp man ikke kommer til at kede sig når man skal være der i 3 uger. På hotellet ligger en børneklub så Amalie og Sofia kan hygge sig i trygge rammer! Mens i kan hygge jer.
Knus fra Caroline

Tak Caroline,
Vi har været på Gran-Canaria før, det var skønt 😍Det må vi overveje 😊
God dag 🌸
Knus Sanne ❤️

Svar

Hej Sanne ❤️ kan varmt anbefale Spanien. Der er fantastisk smukt. Tag et sted hen med udsigt til bjerge og hav. Vil anbefale at leje et hus da i kan have det for jer selv. Og der er varmt og hyggeligt.❤️

Tak Isabella ja har nævnt Spanien for Thomas, der er Så smukt med bjerge osv. ❤️
Vi må overveje det ❤️
God dag 🌸
Knus Sanne ❤️

Svar

Find et sommerhus nær Sønderjylland, så kan man tage over grænsen inden turen går hjem igen. 😊
Ellers kan jeg foreslå Fanø. Vi er selv kommet der flere gange om året. 👌🏻

Hej Sanne i kan tage en tur til Skagen der er så flod og i kan tage hunde med og prøve at stå med vart ben i var sit hav jeg har var der var så dalidt

haj Sanne i kune også tage til islad der har jeg sel vredt der er så smut og mag kan komme på hval safari og ride på islandske heste lige noget for malle kh sarah

I kunne tage til Kroatien på campingpladsen Oliva i Rabac jeg har selv være der i mange år og det er mega dejligt og man kan bade mande steder kh. Felina PS det er mega godt synes jeg

I kunne tage til Kroatien på campingpladsen Oliva i Rabac jeg har selv være der i mange år og det er mega dejligt og man kan bade mande steder kh. Felina

Tusind tak Felina, det lyder skønt 🌊☀️💖Vi overvejer det ❤️
God aften 🌸
Knus Sanne ❤️

Svar

Hej Sanne jeg håber i er glade for jeres smukke hus i Jyllinge og Amalie og Sofia er lige så glade som de ser ud.Mit forslag er Dubai både fordi man kan opleve en masse og få de pæneste ting til den billigste pris.Men dog er det os lidt dyrt at komme der til.

Tak Amira ❤️
God ide, jeg har længe drømt om at opleve Dubai 🌍🗾✈️☀️
Knus Sanne ❤️

Svar

Hvis jeg havde 3 uger at tage ud af min kalender ville jeg leje en autocamper og tage rundt omkring i Europa med vores 3 dejlige unger og vise dem forskellige steder men ikke rigtig planlægge noget. For mig betyder samværet med ungerne alt. Bade tage afsted og nyde livet. Det ville jeg gøre.

Kære Stine,
Det lyder også som en drøm, jeg har også nævnt det før til Thomas 😊☀️🌊
Vi får se😊
God aften,
Knus Sanne ❤️

Svar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *